REKLAMA

Uniwersytet Szczeciński i Technopark Pomerania nawiązały umowę partnerską.

Uniwersytet Szczeciński i Technopark Pomerania nawiązały umowę partnerską.

Technopark Pomerania i Uniwersytet Szczeciński będą wspólnie realizować projekty badawcze, rozwijać nowy kierunek związanym z Business Intelligence w gospodarce, oferować konsultacje oraz staże i praktyki dla studentów.

Podpisana umowa między Rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego – prof. dr. hab. Waldemarem Tarczyńskim oraz Prezesem Technoparku Pomerania – Andrzejem Feterowskim potwierdza dotychczasową długoletnią współpracę między obiema instytucjami oraz określa plany na przyszłość.

– Uniwersytet Szczeciński ma ludzi, ma infrastrukturę i potencjał oraz ogląd tego, co się na świecie dzieje. Zarówno w obszarze kształcenia studentów, praktyk zawodowych, jak i projektów naukowo-badawczych, komercjalizacji wyników badań, dzięki czemu tworzy kierunki, które są teraz i będą w przyszłości potrzebne. Instytut Ekonomii i Finansów to miejsce, gdzie tego typu współprace trafiają na szczególnie podatny grunt. Posiadamy kadrę, która oprócz kompetencji ma także pomysły, które wspólnie będziemy mogli realizować wraz z Technoparkiem Pomerania. Liczę na tą współpracę, która z pewnością będzie wartościowa dla otoczenia społeczno-gospodarczego oraz dla naszych naukowców i studentów – mówi Rektor US, prof. dr. hab. Waldemar Tarczyński.

Ważnym elementem współpracy instytucji ma być zwiększanie świadomości studentów na temat działających w Szczecinie firm, które mogą zapewnić im dobrą pracę i rozwój zawodowy, a także wspieranie ich w zakładaniu własnych biznesów.

– Technopark Pomerania jest jedną z części otoczenia wsparcia biznesu, która pełni rolę przedostatniego etapu wyjścia firmy na rynek. Liczę na to, że współpraca pomiędzy Technoparkiem i Uniwersytetem Szczecińskim przełoży się na bardzo konkretne działania oraz zatrzyma młode osoby w Szczecinie, które tu będą mogły pracować i zakładać własne biznesy. Jeżeli uda się nam wypracować metody rzeczywistej współpracy, przyniesie to korzyści dla całego regionu – przekonuje Andrzej Feterowski, Prezes Technoparku Pomerania.

Instytucje podejmą także współpracę przy tworzeniu nowego kierunku studiów – Business Intelligence w gospodarce – który uczelnia planuje uruchomić w nowym roku akademickim. Absolwenci tego kierunku będą specjalizować się w analizie dużych zbiorów danych, których stale przybywa w cyfrowej gospodarce. Ich analizowanie i przetwarzanie pozwala na pozyskiwanie cennych informacji, które pomagają firmom m.in. podejmować korzystne biznesowe decyzje, bardziej świadomie reagować na zmieniającą się sytuację zewnętrzną, zwiększać swoją konkurencyjność. Studenci kierunku zdobędę wiedzę m.in. z zakresu wzorców zachowań konsumentów w Internecie, wpływu technologii informacyjno-komunikacyjnych na funkcjonowanie organizacji i techniki e-biznesowej i zaawansowanych metod analizy. Absolwenci kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w pionach analitycznych przedsiębiorstw i instytucji finansowych sektora prywatnego i publicznego.

– Uruchomienie tego kierunku jest już tylko formalnością pod względem spełnienia wszystkich wymagań. Jednak rekrutacja i najbliższy nabór pokaże, czy sposób sformułowania oferty kształcenia i koncepcja kierunku studiów spotkają się z zainteresowaniem ze strony studentów. Osobiście uważam, że tak, tym bardziej, że podmiotem zaangażowanym w prace koncepcyjne jest właśnie Technopark. Uniwersytet kształci studentów nie sam dla siebie, ale dla otoczenia społeczno-gospodarczego, którego oczekiwaniom chce sprostać. Przy tworzeniu kierunków potrzebujemy wiedzy jakich absolwentów pracodawcy potrzebują, z jakimi kompetencjami i umiejętnościami – wskazuje dr hab. Renata Podgórzańska, Prorektor ds. Kształcenia US.


Źródło: www.szczecin.eu

Czytaj także